Lyžování v San Martinu

únor 2018

Pár praktických postřehů pro ty, kteří se vypraví z ČR autem.

Plán cesty

Cestovali jsme v neděli. Slibovali jsme si od toho menší provoz, což se splnilo. Wlk je pečlivý a trasu si plánuje včetně zastávek a nechá si vyhledat i pumpy, kde budeme tankovat. Na dálnicích je benzín samozřejmě dražší a všechny ty "macdonaldí rychlostánky" neustále narvané, takže odstojíte frontu na wc, pak na něco "na zub" a z pauzy je rázem ne úplně příjemně strávená hodina. Vyplatí se sjet třeba 3km z dálnice a celou tu parádu pořídíte za půl hodinky s tím, že vše je v klidu a bez front. V Rakousku mají nákupní centra v neděli zavřeno.
Cesta z Phy byla cca 750km dlouhá a přes Innsbruck a Brenner trvala 10hodin i se třemi zastávkami. Po dálnici se jede pohodlně až do Bolzana.
Posledních 60km do hor je cesta samá zatáčka, takže se jelo 80minut. Italové mají odklízení silnic zmáknuté. Pluhy tam potkáváte co chvíli. Ale bez řetězů bychom si vyjet netroufli. Sice jsme je nemuseli nasadit, ale věděli jsme, že je máme po ruce...

S tím točitým stoupáním ovšem přibývalo výhledů, které nelze označit jinak než úchvatné! Modrá obloha a zapadajícím sluncem osvícené skalnaté štíty velehor... pohledové kýče.

 Náklady na cestu tam i zpět:
poplatky za dálnice a tunely + benzín dohromady 5 500Kč


Ubytování v San Martinu jsme brali přes Booking.

SKI RESIDENCE je příjemný apartmánový dům s italskou paní domácí.

 


Byteček čítal 2místnosti. Dvojpostel a italské stlaní lůžkovin mě vytáčí. Takže kdo rád měkké postele a nevadí mu společná přikrývka (tedy rozuměj: v noci se o ni přetahuješ s kolegou, takže se od 4hodin těšíš na ráno a o nějakém klidném spánku nemůže být řeč), tak bude spát spokojeně. Koupelna s vanou, bidetem a wc parádní.
Kuchyňka o rozměrech mikro - vybavená varnou deskou, konvicí, lednicí, mikrovlnkou a základním nádobím včetně příborů.
Ručníky a utěrky byly k dispozici. Ćisticí prostředky musíte mít vlastní.

V budově je výtah. Sauna za poplatek a k dispozici je velká herna pro děti a samozřejmě lyžárna. Apartmány jsou velmi udržované. Jen systém vytápění jsem nepochopila. Topí se nějak centrálně, takže topení bylo studené, když jsme se vraceli ze sjezdovky- a rozžhavené, když jsme šli spát. Díky tomu se v rozích místnosti během toho týdne objevila plíseň :-(
Apartmán měl balkon, z nějž byl krásný výhled jak na hory, tak na městečko.
V apartmánu bylo možné dokoupit si snídaně za 8eur na osobu.
Parkování pro hosty bylo zdarma přímo u apartmánu.

Nákupy v San Martinu
Objevili jsme 2supermarkety. Mají klasicky otevřeno tak, že od 12 do 16h Ital nepracuje- má siestu a sbírá síly na večerní zábavu. V supermarketu koupíte všechno. Ceny běžných potravin vás na mizinu určitě nepřivedou. Pečivo se zde kupuje na váhu. Máslový croissant  vyjde na euro, ale víc než dva určitě nesníte :-)
Celé centrum městečka lemují podloubí, kde se nacházejí obchůdky se suvenýry, oblečením, sportovními potřebami...

 

Město je doslova napěchováno hotely. Některé jsou vyzdobené až kýčovitě- sochy jelenů a laní v nadživotních velikostech... Výhledy na okolní hory jsou nádherné z kteréhokoli místa.

Restaurace
V San Martinu je jich jako hub po dešti. Jen ty ceny nejsou pro několikačlennou rodinu úplně příznivé. Počítejte s tím, že pizzu pořídíte od 8er za kus. Pivo (velké má 400ml) je za 4eura. Nealko nápoje tak 2.50, talíř špaget (100g) za 10eur. Polévky jsou kolem 8eur. Za půllitru vína jsme platili 6eur (ale nebyl to žádný skvost- stolní klasika)


Google jistě poradí, kterou hosti ohodnotili hvězdičkami jako tu nej...  Samozřejmě ty vícehvězdičkové mají hlavní chod již od 15eur. Zkrátka bez peněz do italské hospody nelez :-)
Výhodnější je koupit zájezd u CK, kde bývá polopenze v ceně, což se nám letos díky mojí liknavosti nepodařilo.


Lyžování a doprava v San Martinu
To je úplná paráda! V pěším dosahu cca 300m od našeho ubytování je kabinová lanovka. Z ní vedou 2 modro-červené sjezdovky a jedna je navíc i osvětlená, takže v ceně 6denní permice máte 3x noční lyžování. je to lákadlo. Ale bylo narváno. Zejména snowborďáky. Takže na můj vkus moc rušno, ale zkusili jsme to! Jezdí se od 19:30 do 23:00.


Přes den je možné vyjet lanovkou až do výšky 2700m. To není na lyžování, ale na vyhlídku a nebo vycházku např. se sněžnicemi určitě. Člověk si tam připadá už jako v nebi.

 


S parkováním v centru je samozřejmě problém. Navíc centrum města se denně v 17hod. pro auta uzavírá a mění se v pěší zónu.
Městem rejdí neustále žlutý skibus cca do 17hodin. Ten rozváží lyžaře k další dvěma nástupním stanicím. Jezdí snad každých 10minut. Je dobré si zjistit, jak jedou poslední spoje- tedy i lanovky, protože v zápalu lyžování se pak nemusíte dostat zpět do výchozího bodu (jako třeba my, když všechny lanovky jezdí do 16:30- jen ta jedna do 16:00)- no a rázem je o dobrodružství postaráno.

 
 Prázdné sjezdovky byly v 11hodin dopoledne i po obědě. Kde všichni byli, těžko říct :-)


1x za hodinu jezdí i modrý skibus do sousedního střediska Passo Rolle. Určitě stojí za návštěvu.
San Martino je krásné. Možnosti lyžování myslím uspokojí každého. My měli štěstí, že nebyly žádné fronty a počasí se taky celkem snažilo. Rádi se sem vrátíme :-)

5 komentářů:

Pan WLK řekl(a)...

Na fotce z nočního lyžování je vidět co znamená v Itálii "narváno" rozuměj, sem tam někoho potkáš :-)


Připojuji tip pro levné tankování, klidné občerstnení a WC bez návalu.
U CZ-D hranic Benzina Přimda, u Mnichova MCD Eching, Innsbruck DEZ shoping centrum MCD + pumpa Shell.

Martina řekl(a)...

Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

Anonymní řekl(a)...

Mimo téma: Budete letos zase organizovat SMArt Gospel v Praze? Stal se nám každoročním předvánočním dojemným setkáním. Děkuji za odpověď. Jitka

wlcice řekl(a)...

Ano, letos 25.11. - neděle! od 18h zase v Soukenické. :-)

Anonymní řekl(a)...

Děkuji! Už se těšíme. Jitka