Nisyros - procházka po Mandráki


16.6. 2009 - 272.den z 365

Včerejšímu výletu na ostrůvek Nisyros musím věnovat ještě jeden příspěvek. Ostrov je totiž tak fotogenický, tak jiný, zajímavý, typicky řecký a kráááásný, že jsem neodolala a fotila a chodila uličkami sem a tam a hltala, co se dalo :-)

Tady jedno řecky modré zátiší :-)


Pevnost rhodských rytířů dodnes slouží jako klášter zasvěcený Panně Marii. Ke kapliče vystoupáte velmi úzkými uličkami, které jsem převážně vydlážděné zvláštní mozaikou z černých a bílých oblázků vyskládaných do nejrůznějších motivů.


Schody ke klášteru- mozaika.
Cestou jsem objevila i schody do nebe :-) Bohužel bylo zamčeno a za vraty na mě civěl jen měsíc. .... tak snad příště se podvám i tam ;-)
Pohled na město z výšky- domečky připomínají stavebnici. Jsou převážně bílé s modrými okenicemi, dveřmi a balkonky


Tak tady pro ilustraci balkonky a taky svod děšťové vody. Prší tu tak málo, že na odchyt stačí jedna PETlahev :-)
Uličky jsou tak úzké, že jimi neprojede ani nejmenší auto. Zásobování se zde řeší speciálními tříkolovými vozítky s malými korbami. A i ta se vejdou jentaktak. ;-)


Nejčastějším dopravním prostředkem jsou tu motocykly a kola. Pošťák po ostrvě poštu nenosí. Ostrované mají svoje poštovní schránky pěkně pohromadě a poštu si vyzvedávají sami.Z přístavu je výhled na ostrůvek Gyali, který je označován za "Kuvajt Nysirosu". těží se tam totiž "sopečné sklo" známé jako pemza. Řekové ostrov pronajali Francouzům na 99let, a tak je krom zemědělství a turistů živí hlavně vývoz pemzy.Přírodní pemzu lze koupit jako suvenýr na každém rohu.

Nysiros je opravdu kouzelný ostrůvek, který ještě nepodlehl turistům a zachoval si klasickou "řeckou tvář".

Zajímavosti o Nisyrosu ve zkratce:
- Na ostrově není nemocnice. 1x týdně přijede loď "raketa" s doktorem z ostrova Rhodos, takže se dá říct, že obyvatelé Nisyrosu se těší dobrému zdraví :-), když jim to stačí

- Ostrov má svoji školu. Vzhledem k počtu stálých obyvatel (asi 900 - 1000) má škola 17žáků- a 12 učitelů. Tak takový luxus nemají ani žáci prestižních soukromých škol ;-)

- Obyvatelé vyrábějí z mandlí a medu speciální nealkoholický nápoj zvaný "soumada"

- Hospodyňky nakládají cherry rajčata "nasladko" - tak to jsme si koupila a až seberu odvahu skleničku otevřít, bude referovat :-)

- Řekové zde dodržují siestu- kolem 13.hodiny se obchody na cca 4 hodiny zavřou

Žádné komentáře: